Az allergia, avagy életünk megkeserítője

allergia_pic1

Ki ismeri az allergia nehézségeit?

Az allergia nem egy ember életét megkeserítette már. Még akkor is, ha kevésbé életveszélyes módon, akkor is a legbosszantóbbtól kezdve a legártalmatlanabbig, de képes kellemetlen szituációkat és annál is nagyobb problémákat szülni. Az allergia tünetei az egyszerűen idegesítőktől egészen az életveszélyes szintig is terjedhetnek. Ráadásul az egyik legkiemelkedőbb probléma az allergiákkal az, hogy az allergiás tünetek nagyon változatosak tudnak lenni, persze attól függően, hogy mi okozza az adott allergiát. Ennek okán okozhat légúti-, bőr-, gyomor-és bélrendszeri vagy az egész szervezetet érintő káros tüneteket. Leggyakrabban a virágporok és házi poratka, valamint állati szőrök a kiváltó okok.

allergia_pic3

Mi is az az allergia?

Ha valaki felteszi a kérdést, mi is az allergia, akkor mondhatjuk azt, hogy az allergia nem más, mint immunrendszer túlműködésének következménye. Az immunrendszer védi a testet a vírusoktól és baktériumoktól, amelyek betegségeket okozhatnak, azonban nem minden esetben, csupán csak általában. Az allergiás ember immunrendszere azonban a legártalmatlanabb anyagokra – például az egyszerű pollenekre vagy a szőrre is tud olyan módon reagálni, mintha az káros lenne és emiatt olyan dolgokat indít el a szervezetben, amelyekkel ezen reakciók ellen védekeznek.
Azokat a bizonyos anyagokat, amelyek az immunrendszerünk túlreagálását okozzák, úgy nevezzük, hogy allergének. Az allergiák gyakran csak kisebb kellemetlenségeket jelentenek, azonban képesek arra, hogy hosszú távon rontják az életminőséget. Vannak helyzetek, amikor az azonnali orvosi segítség elkerülhetetlen, ilyen az anafilaxia.

Az allergiás nátha az úgy nevezett atópiás betegségek közé tartozik. Ráadásul pedig jellemző rá a több génes öröklődés és a halmozott családi előfordulás. Avagy ez azt jelenti, hogy könnyen örökölhetők szüleink vagy akár a nagyszüleink allergiái is. Az allergiára hajlamos személyeknél már korán megkezdődik az érzékenység kialakulása. Azonban allergia nem csak gyerekkorban, hanem felnőtt korban is képes kialakulni, hiszen a szervezetünk folyamatosan képes változásokra.
Ugyan akkor, az allergia néha képes magától is elmúlni egyik napról a másikra. Ez pontosan a szervezet változása és a sejtek cserélődése miatt alakulhat ki. A gyerekként kialakuló allergia ezért általában idővel kinőhető, mégis akadhatnak kivételek is az ilyen eseteknél. Minél később kezdődik egy allergiás megbetegedés jelentkezése, annál kisebb az esélye a gyógyulásnak. Kezeléskor a legfontosabb teendő az allergének elkerülése, illetve pedig a tünetek csillapítása.

Az allergia legjellemzőbb tünetei

Az allergia tünetek között igencsak sok fellelhető, például a leggyakoribbaknál megjelenik a szemviszketés, orrviszketés, a kellemetlenül kaparó torok, orrfolyás és orrdugulás, hasfájás és hasmenés, hányás, puffadás de még a csalánkiütés szerű bőr problémák is okozhatnak gondot. A lista már – már határtalan is lehetne és persze a tünetek mindig a legrosszabbkor tudnak jelentkezni az embernél. 

Az allergia tünetei közé sorolandó az anafilaxiának nevezett dolog is, ami nem más, mint egy életveszélyes állapotot előidéző túlérzékenységi reakció. Az anafilaxia I-es típusú allergiás reakció, más néven hiperszenzitivitási reakció. Azonnali orvosi beavatkozás nélkül- a légzés és a keringés összeomlása miatt- akár halálhoz is vezethet. Az anafilaxia tünetei az ajkak, a száj vagy az arc duzzanata, duzzadt nyelv vagy torok, zihálás és légzési nehézség és hányinger, hányás. Emellett akár a sápadtság, verejtékezés, vérnyomáscsökkenés, szédülés vagy ájulás is jele lehet.

allergia_pic2

Mit lehet tenni az allergia ellen?

Ha időben szeretnénk fellépni és küzdeni az allergia ellen, akkor több dologra is érdemes figyelnünk, sőt, kell is.  Az egyik ilyen legfontosabb dolog nem más, mint az okok felderítése. 
Ha egy szakorvos mondja ki az adott allergia diagnózisát, törekedni kell a szakemberrel együtt az allergének, avagy a kiváltó okok felderítésére. Ha nem sikerül az okok felderítése, vezessünk naplót! Az, ha feljegyezzük, mit, mikor, hol ettünk, ittunk, hatalmas segítség lehet az allergia feltérképezésében és hogy hamar rájöjjünk, mik a lehetőségek. Természetesen fontos, hogy mindig konzultáljunk a minket kezelő orvossal, hiszen az allergia nem játék! Az allergének kimutatására általában bőrteszt végzése javasolt, az asztma kizárására vagy megerősítésére pedig légzésfunkciós teszt. Az allergiás betegségek radikális, ámde hatékony ellenszere a reakciót kiváltó allergének elkerülése, amely sajnos a gyakorlatban szinte lehetetlen, de vannak dolgok, amiket megtehetünk az egészségünk érdekében. Háziporatka-allergia esetén például az igazán célszerű, hogy eltávolítsuk a lakásból a szőnyegeket és egyéb porfogókat – akár a kedvenc plüss állatainkat, a díszpárnát vagy a falvédőket.

Az allergiára való hajlam sok esetben örökletes, de más úton is megszerezhető. Olyan esetekkor, amennyiben az allergia megjelenése már bekövetkezett, érdemes minél hamarabb elmenni orvoshoz és kivizsgáltatni. Fontos megkeresni a gyökeret és megfelelő módon kezelni az allergiát, mielőtt nagyon komoly módon fejtené ki a hatását.